Toimijat

Terveysmetsä-yhteistoimintaverkosto syntyi ministeriöhankkeessa, jonka tavoitteena oli kehittää uudenlaista yhteistyötä luonto- ja terveysalan toimijoiden välille. Verkosto koostuu innostuneista ja asiantuntevista toimijoista, joita yhdistää halu edistää luonnon hyvinvointivaikutusten vastuullista hyödyntämistä.

Verkostoa koordinoivat maantieteilijä Marko Leppänen ja biologi Adela Pajunen, jotka toimivat vuonna 2012 perustetussa Luonnontie-yrityksessään.

Yhteystiedot: etunimi.sukunimi et luonnontie.fi

Terveysmetsä-retkiä voi tiedustella seuraavilta opaskurssin käyneiltä:

Satu Antikainen Luontolähde Oy  satu.antikainen@pp.inet.fi, Imatra-Lappeenranta-Ruokolahti

Taija Luukkonen Luontolähde Oy  taija.luukkonen@gmail.com, Imatra-Lappeenranta-Ruokolahti

Sari Leinonen Luonto- ja kulttuuripalvelu Angervo, sari.leinonen@angervo.fi, Paltamo

Maiju Okkonen Iloluontonen T:mi, maiju@iloluontonen.fi, Pielavesi

Heidi Pasanen Taidekuiskaaja, taidekuiskaaja@gmail.com, Kinnula

Johanna Lahti, Evenna- Hyvinvointia luonnosta, johkulahti@gmail.com, Jämsä

Ronja Kuokkanen Outa by Ronja, outabyronja@gmail.com, Satakunta

Marika Juka-Lämsä, marikajuka-lamsa@kao.fi, Vaala

Elsa Lankinen, elsa.lankinen@gmail.com, Kainuu

Anu Niittyalho, a.niittyalho@gmail.com, Kainuu ja Pohjois-Pohjanmaa

Eveliina Lamminaho, Evenna- Hyvinvointia luonnosta eveliina.lamminaho@gmail.com, Jämsä, Orivesi

Petri Tolonen Naturo, petri.tolonen@naturo.fi, Pääkaupunkiseutu

Tanja Kyrönlahti, kyronlahti.tanja@gmail.com, Kyyjärvi

Kaisu Luomala, kaisu.luomala@gmail.com, Pihtipudas

Matti Hämäläinen, alpiini.piiparinen@gmail.com, Äänekoski

Vaula Ollonen, vaula.ollonen@gmail.com, Laukaa

Eeva Soininen, eevamariateresa@gmail.com, Saarijärvi (Keski-Suomi)

Piritta Kohvakka, Luonto- ja puutarhapalvelut Auringonkukka tmi, lupu.auringonkukka@gmail.com, Korpilahti

Johanna Niilivuo, Aarnia elämykset, johanna.niilivuo@elisanet.fi, Jyväskylä

Katja Manninen, katjamanninen1@kao.fi, Kajaani ja lähialueet

Heidi Kotilainen, Luontohyvinvointikeskus Tyynelä, info@luontohyvinvointi.fi, Sotkamo

Tiina Hoskari, Kuvitellen Oy, tiina@kuvitellen.fi, Jyväskylä

 

Marko Leppänen

Adela Pajunen